Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019

ΗΡΑΚΛΕΙΑ 57-74 Γ.Σ ΣΕΡΡΕΣ

Σε ένα παιχνίδι, που εξ αρχής γνωρίζαμε το μεγάλο φαβορί ο Γυμναστικός δικαίωσε τα προγνωστικά
και πέτυχε την 6η του νίκη σε 7 αναμετρήσεις. Η Ηράκλεια από την άλλη έπεσε στο 2-4, αλλά αυτή η ήττα ήταν εντός προγράμματος για το σύνολο του Νίκου Μάντζιου, που παρατάχθηκε χωρίς τους Κούτλη,Παναγιωτίδη και Αποστολάκη. Από την άλλη, ο Γιάννης Μπουτάκογλου δεν είχε στην διάθεση του τους Ασημάκη,Ιακωβίδη,Ρίζο και Χατζή.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα “δόντια” τους και με τον Ντινούδη να είναι ο κορυφαίος καθ’ όλη την διάρκεια κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +21 (8-29). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και μείωσαν σε 27-40 στο ημίχρονο δίνοντας ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος οι “ταύροι” τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες με την υπόθεση νίκη με το τελικό 57-74 να έρχεται εύκολα και δίκαια.
Δεκάλεπτα: 8-29, 27-40 (ημ.), 40-63, 57-74
Ηράκλεια (Μάντζιος): Λαζαρίδης 7 (1), Κουτσάκης 7,  Μέσσας 11 (1), Ράμναλης 17 (2), Μπαμπαχμίδης 5 (1), Νιφορίδης 9 (1), Βαφείδης 1.
Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Δινάκης 3, Λαδιάς 2, Καλπατζίδης 2, Ντίκογλου 5, Γκολογκίνας 5, Ντινούδης 30 (1), Χατζηστεφάνου 8 (1), Καρακώστας 9 (1), Γιαβρόπουλος 5, Λαγός 5 (1).